Katarzyna Bonda- dziennikarka, którą pokochał cały świat! 

Bonda zaczynała swoją karierę w rodzinnym miasteczku, w którym tworzyła wpisy do lokalnych gazet. Po kilku latach podjęła nagłą decyzję o wyjeździe do Warszawy, gdzie skończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w wielu, głośnych polskich stacjach i redakcjach. Po tragicznym wypadku samochodowym pisarka zdecydowała o zwolnieniu się z redakcji i pracy na własną rękę. Jak sama wspomina był to dla niej niezwykle ważny czas i moment przełomowy, w którym dokonała przewartościowania własnego życia. W 2007 roku wydała kryminał ,,Sprawa Niny Frank”, który otworzył jej drzwi do pisarskiej kariery.

Książki oparte na życiu

Bonda utworzyła powieści bazujące na przeżyciach prawdziwych bohaterów. Jej ,,Trylogia kryminalna: Wiara, Nadzieja, Miłość” powstała na podstawie emocjonujących historii, które opowiedzieli jej pierwowzorcy postaci. Przygotowując się do książki ,,Miłość leczy rany” autorka wybrała się do Kazachstanu, aby przeprowadzić wywiad i poznać rodzinę głównego bohatera. Katarzyna Bonda zaznacza, że była to niebezpieczna podróż, po której musiała porzucić pomysł na książkę, by wrócić do niego po wielu latach, co było bardzo dobrą decyzją. Również napisana przez nią literatura faktu ,,Polskie morderczynie” oparta jest na wydarzeniach z życia bohaterek. Aby stworzyć tę powieść, pisarka przeprowadziła wielogodzinne wywiady na terenie więzień oraz poświęciła czas na dotarcie do akt z prokuratury. Mieszanka fikcji literackiej z faktami nadała niepowtarzalny styl oraz klimat dzieł twórczyni.

Praca profilera nie jest nudna

Katarzyna Bonda jest także autorką dwóch serii poświęconych profilerom śledczym. To właśnie od ,,Sprawy Niny Frank” i profilera Huberta Meyera zaczęła się jej poważna historia z pisaniem. W roku 2021 ukazała się czwarta z części o inspektorze-,,Nikt nie musi wiedzieć” i nie zapowiada się na to, by był to koniec jego historii. Liczne analizy: miejsca zdarzeń, ciała zamordowanego, jego ostatnich godzin życia, czy wreszcie wchodzenie w umysł zabójcy lub ofiary udoskonalają dzieło i odzwierciedlają pełnię pracy profilera. To samo tyczy się ,,Czterech żywiołów Saszy Załuskiej”, czyli serii, która spotkała się z ogromnym odzewem na całym świecie, a fabuła została zekranizowana w postaci wybitnego serialu. Pierwsza książka z cyklu-,,Pochłaniacz”, miała być jedynie zastępczą powieścią za ,,Miłość leczy rany”. Okazała się jednak jednym z największych bestsellerów i doczekała się następnych tomów. To obrazuje prawdziwy talent Bondy.

Realizm, fantastyka i mocny język


Katarzyna Bonda w swoich książkach nie boi się poruszać odważnych tematów, zagłębiać się w mitologię celtycką, przedstawiać religię i obyczaje wschodu, a także ukazywać problemy miłości, powiązane z emocjami bohaterów. Ponadto utworzyła poradnik ,,Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania”, dla osób interesujących się dziedziną pisarstwa oraz jest współautorką cyklu ,,Opowiem Ci o zbrodni”, gdzie zgłębia historię morderstw, które wydarzyły się w Polsce. Dawka zbrodni połączona z takimi motywami stanowi ciekawy element do poznania dla czytelnika, a fabuła powieści trafi niemal do każdego odbiorcy. Przed autorką, którą warto poznać, jest jeszcze wiele książek do napisania.