Biografia Katarzyny Bondy

Katarzyna Bonda ur. 26 sierpnia 1977 roku w Białymstoku (https://www.taniaksiazka.pl/autor/katarzyna-bonda) to bardzo dobrze znana przez fanów literatury, polska scenarzystka białoruskiego pochodzenia i autorka bestsellerowych kryminałów,

Życie rodzinne i szkoła

Dzieciństwo jej nie rozpieszczało, chociaż ma o cztery lata młodszego brata była wielką miłośniczką psów, mama imała się różnych zajęć, pod koniec życia pracowała jako bibliotekarka i zmarła na nowotwór. Jej ojciec był z zawodu tokarzem i odszedł z tego świata kilkanaście lat temu. Babcia została zamordowany przez wojsko, głównie dlatego że była prawosławna. Szkołę podstawową i liceum o specjalizacji z języka białoruskiego ukończyła w Hajnówce. Była grzeczną dziewczynką, unikała alkoholu i papierosów, ponadto była bardzo aktywna kulturalnie, chodziła do kina i dużo czytała i pisała teksty do lokalnej gazety. W latach 1998-2004 studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Potem pracowała jako dziennikarka m.in. w Super Expressie, Wprost i Newsweeku.

Początki kariery i sukcesy

Do jej najpopularniejszych dzieł należą Okularnik, Florystka oraz Żywioły Saszy. W 2005 roku spowodowała wypadek samochodowy, co okazało się przełomowym momentem jej życia, gdyż wtedy właśnie porzuciła pracę dziennikarki i rozpoczęła pisać bardzo poczytne powieści kryminalne. Jej debiutem okazał się kryminał Sprawa Niny Frank.  Został on nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru. Okularnik został sprzedany w liczbie ponad stu tysięcy egzemplarzy i wybrany jako Bestseller Empiku roku 2015 w kategorii Literatura Polska. Zaraz po Okularniku, na światło dzienne ukazała się czterotomowa seria przygód Saszy Załuski, pt. Żywioły Saszy. W serwisie player.pl można oglądać już jedną z części Żywioły Saszy- ogień, gdzie w role głównej bohaterki wciela się utalentowana i bardzo znana aktorka Magdalena Boczarska.

Można więc powiedzieć, że Bonda jest typem pracoholika. Bardzo dokładnie i skrupulatnie przygotowuję każdą swoją książkę, jeździ po miastach całej Polski, rozmawia z wieloma ludźmi i szuka natchnienia. Powoduje to osłabienie relacji interpersonalnych, rodzinnych oraz prywatnych. Kończy pisać swoje książki późno w nocy, a w dzień śpi.

Życie prywatne

W życiu prywatnym wiadomo o niej tylko tyle, że ma córkę o imieniu Nina oraz to że ma na koncie wiele nieudanych związków z różnego rodzaju pisarzami, z czego jedyna która przetrwała w przyjaźń to ta z Remigiuszem Mrozem, również autorem popularnych kryminałów Behawiorysta lub Chyłka.